Przełom w recyklingu kartonów po napojach: Polski zakład potroi swoje moce przerobowe

W Polskim zakładzie Stora Enso w Ostrołęce uruchomiona została najnowsza linia do recyklingu kartonów po napojach, która potrafi potroić roczne moce przerobowe w zakresie recyklingu tego typu opakowań. Dzięki tej inwestycji, wszystkie kartony po napojach zbierane w Polsce, a także dodatkowe wolumeny z krajów sąsiednich, będą mogły zostać przetworzone.

Nowa linia do recyklingu kartonów po napojach pozwoli na zwiększenie mocy przerobowych z 25 tys. do 75 tys. ton rocznie. Dzięki temu, zakład będzie w stanie przyjąć wszystkie kartony po napojach sprzedawane w Polsce oraz dodatkowe ilości z Czech, Węgier, Słowacji, Łotwy, Estonii i Litwy.

Nowoczesna linia recyklingowa+ w Ostrołęce jest wyposażona w system rozdzielania materiałów z kartonów po napojach. Oddziela ona włókna papieru od polimerów i aluminium, które są następnie przetwarzane na materiały tekturowe. Dzięki współpracy z czeską firmą Plastigram Industries, która wraz z Tetra Pak wprowadza rozwiązania przemysłowe, frakcje poliolefin i aluminium będą mogły być przekształcane w nowe produkty.

Nowa linia do recyklingu kartonów po napojach ma duże znaczenie dla Europy Środkowej oraz Wschodniej i wskazuje na gotowość branży do realizacji celów związanych z obiegiem zamkniętym, zgodnie z określonym w unijnym projekcie rozporządzeniem dotyczącego opakowań i odpadów opakowaniowych (Packaging and Packaging Waste Regulation, PPWR). Projekt ten odgrywa szczególnie kluczową rolę dla recyklingu w sektorze opakowań żywności.

Źródło: https://www.wnp.pl/praca/jeden-zaklad-przerobi-wszystkie-kartony-po-napojach-z-calej-polski,723430.html

Powrót